RIK utvrdio izveštaje o ukupnim rezultatima izbora za članove nacionalnih saveta

Beograd, 9. novembar 2018. godine - Republička izborna komisija je, na 98. sednici, održanoj 8. novembra 2018. godine, utvrdila izveštaje o ukupnim rezultatima izbora za članove nacionalnih saveta albanske, aškalijske, bošnjačke, bugarske, bunjevačke, vlaške, grčke, egipatske, mađarske, nemačke, poljske, romske, rusinske, slovenačke, slovačke i ukrajinske nacionalne manjine, održanih 4. novembra 2018. godine.

Za članove Nacionalnog saveta albanske nacionalne manjine izborne liste su osvojile sledeći broj glasova, odnosno, mandata:

  1. Izborna lista ALTERNATIVA ZA PROMENE (AZP) – ŠĆIPRIM ARIFI ALTERNATIVA PËR NDRYSHIM (APN) – SHQIPRIM ARIFI, osvojila je 3.723 glasova ili 4 mandata,
  2. Izborna lista DEMOKRATSKA PARTIJA - Dr sc NAGIP ARIFI PARTIA DEMOKRATIKE - Dr sc NAGIP ARIFI, osvojila je 2.358 glasova ili 2 mandata,
  3. Izborna lista PARTIJA ZA DEMOKRATSKO DELOVANJE – ŠAIP KAMBERI PARTIA PËR VEPRIM DEMOKRATIK – SHAIP KAMBERI, osvojila je 4.719 glasova ili 6 mandata,
  4. Izborna lista Sami Salihu – Pokret za Reforme / Sami Salihu – Lëvizja për Reforma, osvojila je 1.223 glasova ili 1 mandat,
  5. Izborna lista DEMOKRATSKA PARTIJA ALBANACA – Dr sci. RAGMI MUSTAFA PARTIA DEMOKRATIKE SHQIPTARE – Dr. Sc. RAGMI MUSTAFA, osvojila je 1.725 glasova ili 2 mandata i
  6. Izborna lista Udruženje „Albanski forum za ekonomski razvoj u Srbiji“ – Muharem Saljihu Shoqata Forumi shqiptar për zhvillim ekonomik në Serbi – Muharem Saljihu, osvojila je 385 glasova ili 0 mandata.

Za članove Nacionalnog saveta aškalijske nacionalne manjine izborne liste su osvojile sledeći broj glasova, odnosno, mandata:

  1. Izborna lista "ZA POBEDU" - Erdelj Osman, osvojila je 575 glasova ili 7 mandata,
  2. Izborna lista AŠKALIJE, ALI ZAJEDNO – ILJAZ RAMADANOVIĆ, osvojila je 303 glasa ili 4 mandata i
  3. Izborna lista „BUDUĆNOST AŠKALIJA“, osvojila je 315 glasova ili 4 mandata.

Za članove Nacionalnog saveta bošnjačke nacionalne manjine izborne liste su osvojile sledeći broj glasova, odnosno, mandata:

  1. Izborna lista SAMOOPREDELJENJE – dr Sulejman Ugljanin / SAMOOPREDJELJENJE – dr. Sulejman Ugljanin, osvojila je 22.141 glasa ili 14 mandata,
  2. Izborna lista MATICA BOŠNJAČKA – AKADEMIK MUAMER ZUKORLIĆ MUFTIJA MATICA BOŠNJAČKA – AKADEMIK MUAMER ZUKORLIĆ MUFTIJA, osvojila je 20.784 glasova ili 13 mandata,
  3. Izborna lista „VAKAT JE – Prof. dr SAIT KAČAPOR“ / „VAKAT JE – Prof. dr. SAIT KAČAPOR“,osvojila je 12.017 glasova ili 8 mandata i
  4. Izborna lista „STARI DEDO“ / „STARI DEDO“, osvojila je 325 glasova ili 0 mandata.

Za članove Nacionalnog saveta bugarske nacionalne manjine izborne liste su osvojile sledeći broj glasova, odnosno, mandata:

  1. Izborna lista „DA VRATIMO DOSTOJANSTVO NARODU“ - STEFAN KOSTOV, osvojila je 1.303 glasa ili 2 mandata i
  2. Izborna lista "To smo mi" - Prirodni pokret - "Tova sme nie" - prirodno dviženie - Vladimir Zaharijev - Vladimir Zahariйev, osvojila je 8.630 glasova ili 17 mandata.

Za članove Nacionalnog saveta bunjevačke nacionalne manjine izborne liste su osvojile sledeći broj glasova, odnosno, mandata:

  1. Izborna lista BUNJEVCI ZAJEDNO, osvojila je 1.355 glasova ili 13 mandata i
  2. Izborna lista Udruženje građana „Bunjevačko kolo“ Sombor, osvojila je 632 glasa ili 6 mandata.

Za članove Nacionalnog saveta vlaške nacionalne manjine izborne liste su osvojile sledeći broj glasova, odnosno, mandata:

  1. Izborna lista VLASI ZA SRBIJU, osvojila je 13.320 glasova ili 22 mandata i
  2. Izborna lista Udruženje „Gergina“ Negotin-Primarijus dr Siniša Čelojević, osvojila je 701 glas ili 1 mandat.

Za članove Nacionalnog saveta grčke nacionalne manjine izborne liste su osvojile sledeći broj glasova, odnosno, mandata:

  1. Izborna lista ''GRCI ZAJEDNO – ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΑΖΙ'' – Petar Rodifcis-Nađ, osvojila je 309 glasova ili 15 mandata.

Za članove Nacionalnog saveta egipatske nacionalne manjine izborne liste su osvojile sledeći broj glasova, odnosno, mandata:

  1. Izborna lista "ESNAF" - Kujtim Demir, osvojila je 946 glasova ili 6 mandata,
  2. Izborna lista ‚‚EGIPĆANI ZA MIR, STABILNOST I PROSPERITET U SRBIJI AGIM AJRA“, osvojila je 544 glasova ili 4 mandata i
  3. Izborna lista TI BIRAŠ SVOJU BUDUĆNOST, osvojila je 684 glasova ili 5 mandata.

Za članove Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine izborne liste su osvojile sledeći broj glasova, odnosno, mandata:

  1. Izborna lista „Magyar Összefogás – Mađarska sloga“, osvojila je 39.166 glasova ili 30 mandata i
  2. Izborna lista MAĐARSKI POKRET, Žoldoš Ferenc - MAGYAR MOZGALOM, Zsoldos Ferenc, osvojila je 7.516 glasova ili 5 mandata.

Za članove Nacionalnog saveta nemačke nacionalne manjine izborne liste su osvojile sledeći broj glasova, odnosno, mandata:

  1. „Gerhard“ Podunavske Švabe – zajedno, Antun Bek, osvojila je 708 glasova ili 10 mandata,
  2. NEMAČKA LISTA – DEUTSCHE LISTE, osvojila je 278 glasova ili 3 mandata i
  3. PODUNAVSKE NEMICE I NEMCI, SVI ZAJEDNO – DONAUSCHWÄBINNEN UND SCHWABEN, ALLE ZUSAMMEN!, osvojila je 211 glasova ili 2 mandata.

Za članove Nacionalnog saveta poljske nacionalne manjine izborne liste su osvojile sledeći broj glasova, odnosno, mandata:

  1. Izborna lista SVIM SRCEM ZA POLJAKE, osvojila je 153 glasova ili 15 mandata.

Za članove Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine izborne liste su osvojile sledeći broj glasova, odnosno, mandata:

  1. Izborna lista „SVEEVROPSKI ROMSKI POKRET“, osvojila je 27.645 glasova ili 32 mandata,
  2. Izborna lista ROMI ODLUČNO ZA SRBIJU, osvojila je 1.482 glasa ili 1 mandat,
  3. Izborna lista RESPEKT ZA ROME – VLADAN STANOJEVIĆ, osvojila je 1.091 glas ili 1 mandat,
  4. Izborna lista SAVEZ DRUŠTAVA ROMA REPUBLIKE SRBIJE „SLOŽNO I ZAJEDNO ZA BOLJE SUTRA ROMA“,osvojila je 817 glasova ili 0 mandata i
  5. Izborna lista Ujedinjena partija Roma – Jekutni Partija Romani, osvojila je 1.535 glasova ili 1 mandat.

Za članove Nacionalnog saveta rusinske nacionalne manjine izborne liste su osvojile sledeći broj glasova, odnosno, mandata:

  1. Izborna lista Rusini zajedno / Rusnaci vєdno, osvojila je 1.758 glasova ili 9 mandata,
  2. Izborna lista Biti i ostati RUSIN - OLENA PAPUGA – Buc i ostac RUSNAK - OLENA PAPUҐA, osvojila je 579 glasova ili 3 mandata,
  3. Izborna lista ’’Za Rusine - Željko Kovač“ – „Za Rusnacoh – Želьko Kovač“,osvojila je 573 glasova ili 3 mandata,
  4. Izborna lista Rusinska budućnost / Ruska budučnosc, osvojila je 360 glasova ili 1 mandat,
  5. Izborna lista Lista slobodnih kandidata Lїstina šlєbodnih kandidatoh, osvojila je 368 glasova ili 2 mandata,
  6. Izborna lista I mi smo Rusinke / Rusini – I mi Ruskinї / Rusnaci, osvojila je 129 glasova ili 0 mandata i
  7. Izborna lista MLADI IMAJU PREDNOST – MLADI MAЮ PREDNOSC, osvojila je 199 glasova ili 1 mandat.

Za članove Nacionalnog saveta slovačke nacionalne manjine izborne liste su osvojile sledeći broj glasova, odnosno, mandata:

  1. Izborna lista SLOVACI NAPRED! – SLOVÁCI VPRED! – PAVEL SUROVI SLOVACI NAPRED! – SLOVÁCI VPRED! – PAVEL SUROVÝ, osvojila je 2.608 glasova ili 8 mandata,
  2. Izborna lista MATICA SLOVAČKA U SRBIJI – LJIBUŠKA LAKATOŠ MATICA SLOVENSKÁ V SRBSKU – LIBUŠKA LAKATOŠOVÁ, osvojila je 4.480 glasova ili 14 mandata,
  3. Izborna lista Hej, Slovaci! – Mihal Balaž, Hej, Slováci! – Michal Baláž, osvojila je 1.513 glasova ili 4 mandata i
  4. Izborna lista Liga Slovaka Vojvodine Liga Slovákov Vojvodiny, osvojila je 1.089 glasova ili 3 mandata.

Za članove Nacionalnog saveta slovenačke nacionalne manjine izborne liste su osvojile sledeći broj glasova, odnosno, mandata:

  1. Izborna lista Slovenci zajedno – Slovenci skupaj, osvojila je 602 glasa ili 15 mandata.

Za članove Nacionalnog saveta ukrajinske nacionalne manjine izborne liste su osvojile sledeći broj glasova, odnosno, mandata:

  1. Izborna lista KOLOMEJKA – Nikola LJahović, osvojila je 213 glasova ili 3 mandata,
  2. Izborna lista „Tvoj narod, tvoj glas – Zajedno za Ukrajince – Miroslav Hočak“, osvojila je 280 glasova ili 4 mandata,
  3. Izborna lista GRUPA BIRAČA „SENJUK“ – IVAN KUZMA, osvojila je 358 glasova ili 5 mandata,
  4. Izborna lista „SLAVKO BARANOVSKI“ - „DOBRA VOLJA“, osvojila je 133 glasova ili 2 mandata i
  5. Izborna lista „KALINA“ – PETAR ZAKAMAROK, osvojila je 93 glasa ili 1 mandat.
     

Predsednik Republičke izborne komisije Vldimir Dimitrijević zahvalio je članovima Komisije, stručnoj sklužbi, stranim i domaćim posmatračima, kao i predstavnicima izbornih lista koji su nadgledali izborni proces na učešću u radu na sprovođenju neposrednih izbora za članove nacionalnih saveta nacionalnih manjina, održanim 4.novembra 2018.godine.

Sednici je predsedavao Vladimir Dimitrijević, predsednik Republičke izborne komisije.

Izbori za nacionalne savete nacionalnih manjina biće ponovljeni 14. novembra na dva glasačka mesta - u Beloj Crkvi i Vršcu, gde će ponovo glasati pripadnici češke, odnosno rumunske nacionalne manjine.

 

Izvor: RIK