РИК утврдио извештаје о укупним резултатима избора за чланове националних савета

Београд, 9. новембар 2018. године - Републичка изборна комисија је, на 98. седници, одржаној 8. новембра 2018. године, утврдила извештаје о укупним резултатима избора за чланове националних савета албанске, ашкалијске, бошњачке, бугарске, буњевачке, влашке, грчке, египатске, мађарске, немачке, пољске, ромске, русинске, словеначке, словачке и украјинске националне мањине, одржаних 4. новембра 2018. године.

За чланове Националног савета албанске националне мањине изборне листе су освојиле следећи број гласова, односно, мандата:

  1. Изборна листа АЛТЕРНАТИВА ЗА ПРОМЕНЕ (АЗП) – ШЋИПРИМ АРИФИ ALTERNATIVA PËR NDRYSHIM (APN) – SHQIPRIM ARIFI, освојила је 3.723 гласова или 4 мандата,
  2. Изборнa листa ДЕМОКРАТСКА ПАРТИЈА - Др сц НАГИП АРИФИ PARTIA DEMOKRATIKE - Dr sc NAGIP ARIFI, освојила је 2.358 гласова или 2 мандата,
  3. Изборна листа ПАРТИЈА ЗА ДЕМОКРАТСКО ДЕЛОВАЊЕ – ШАИП КАМБЕРИ PARTIA PËR VEPRIM DEMOKRATIK – SHAIP KAMBERI, освојила је 4.719 гласова или 6 мандата,
  4. Изборна листа Сами Салиху – Покрет за Реформе / Sami Salihu – Lëvizja për Reforma, освојила је 1.223 гласова или 1 мандат,
  5. Изборна листа ДЕМОКРАТСКА ПАРТИЈА АЛБАНАЦА – Др сци. РАГМИ МУСТАФА PARTIA DEMOKRATIKE SHQIPTARE – Dr. Sc. RAGMI MUSTAFA, освојила је 1.725 гласова или 2 мандата и
  6. Изборна листа Удружење „Албански форум за економски развој у Србији“ – Мухарем Саљиху Shoqata Forumi shqiptar për zhvillim ekonomik në Serbi – Muharem Saljihu, освојила је 385 гласова или 0 мандата.

За чланове Националног савета ашкалијске националне мањине изборне листе су освојиле следећи број гласова, односно, мандата:

  1. Изборна листа "ЗА ПОБЕДУ" - Ердељ Осман, освојила је 575 гласова или 7 мандата,
  2. Изборна листа АШКАЛИЈЕ, АЛИ ЗАЈЕДНО – ИЉАЗ РАМАДАНОВИЋ, освојила је 303 гласа или 4 мандата и
  3. Изборна листа „БУДУЋНОСТ АШКАЛИЈА“, освојила је 315 гласова или 4 мандата.

За чланове Националног савета бошњачке националне мањине изборне листе су освојиле следећи број гласова, односно, мандата:

  1. Изборна листа САМООПРЕДЕЉЕЊЕ – др Сулејман Угљанин / SAMOOPREDJELJENJE – dr. Sulejman Ugljanin, освојила је 22.141 гласа или 14 мандата,
  2. Изборна листа МАТИЦА БОШЊАЧКА – АКАДЕМИК МУАМЕР ЗУКОРЛИЋ МУФТИЈА MATICA BOŠNJAČKA – AKADEMIK MUAMER ZUKORLIĆ MUFTIJA, освојила је 20.784 гласова или 13 мандата,
  3. Изборна листа „ВАКАТ ЈЕ – Проф. др САИТ КАЧАПОР“ / „VAKAT JE – Prof. dr. SAIT KAČAPOR“,освојила је 12.017 гласова или 8 мандата и
  4. Изборна листа „СТАРИ ДЕДО“ / „STARI DEDO“, освојила је 325 гласова или 0 мандата.

За чланове Националног савета бугарске националне мањине изборне листе су освојиле следећи број гласова, односно, мандата:

  1. Изборна листа „ДА ВРАТИМО ДОСТОЈАНСТВО НАРОДУ“ - СТЕФАН КОСТОВ, освојила је 1.303 гласа или 2 мандата и
  2. Изборна листа "Тo смо ми" - Природни покрет - "Това сме ние" - природно движение - Владимир Захаријев - Владимир Захарийев, освојила је 8.630 гласова или 17 мандата.

За чланове Националног савета буњевачке националне мањине изборне листе су освојиле следећи број гласова, односно, мандата:

  1. Изборна листа БУЊЕВЦИ ЗАЈЕДНО, освојила је 1.355 гласова или 13 мандата и
  2. Изборна листа Удружење грађана „Буњевачко коло“ Сомбор, освојила је 632 гласа или 6 мандата.

За чланове Националног савета влашке националне мањине изборне листе су освојиле следећи број гласова, односно, мандата:

  1. Изборна листа ВЛАСИ ЗА СРБИЈУ, освојила је 13.320 гласова или 22 мандата и
  2. Изборна листа Удружење „Гергина“ Неготин-Примаријус др Синиша Челојевић, освојила је 701 глас или 1 мандат.

За чланове Националног савета грчке националне мањине изборне листе су освојиле следећи број гласова, односно, мандата:

  1. Изборна листа ''ГРЦИ ЗАЈЕДНО – ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΑΖΙ'' – Петар Родифцис-Нађ, освојила је 309 гласова или 15 мандата.

За чланове Националног савета египатске националне мањине изборне листе су освојиле следећи број гласова, односно, мандата:

  1. Изборна листа "ЕСНАФ" - Кујтим Демир, освојила је 946 гласова или 6 мандата,
  2. Изборна листа ‚‚ЕГИПЋАНИ ЗА МИР, СТАБИЛНОСТ И ПРОСПЕРИТЕТ У СРБИЈИ АГИМ АЈРА“, освојила је 544 гласова или 4 мандата и
  3. Изборна листа ТИ БИРАШ СВОЈУ БУДУЋНОСТ, освојила је 684 гласова или 5 мандата.

За чланове Националног савета мађарске националне мањине изборне листе су освојиле следећи број гласова, односно, мандата:

  1. Изборна листа „Magyar Összefogás – Мађарска слога“, освојила је 39.166 гласова или 30 мандата и
  2. Изборна листа МАЂАРСКИ ПОКРЕТ, Жолдош Ференц - MAGYAR MOZGALOM, Zsoldos Ferenc, освојила је 7.516 гласова или 5 мандата.

За чланове Националног савета немачке националне мањине изборне листе су освојиле следећи број гласова, односно, мандата:

  1. „Герхард“ Подунавске Швабе – заједно, Антун Бек, освојила је 708 гласова или 10 мандата,
  2. НЕМАЧКА ЛИСТА – DEUTSCHE LISTE, освојила је 278 гласова или 3 мандата и
  3. ПОДУНАВСКЕ НЕМИЦЕ И НЕМЦИ, СВИ ЗАЈЕДНО – DONAUSCHWÄBINNEN UND SCHWABEN, ALLE ZUSAMMEN!, освојила је 211 гласова или 2 мандата.

За чланове Националног савета пољске националне мањине изборне листе су освојиле следећи број гласова, односно, мандата:

  1. Изборна листа СВИМ СРЦЕМ ЗА ПОЉАКЕ, освојила је 153 гласова или 15 мандата.

За чланове Националног савета ромске националне мањине изборне листе су освојиле следећи број гласова, односно, мандата:

  1. Изборна листа „СВЕЕВРОПСКИ РОМСКИ ПОКРЕТ“, освојила је 27.645 гласова или 32 мандата,
  2. Изборна листа РОМИ ОДЛУЧНО ЗА СРБИЈУ, освојила је 1.482 гласа или 1 мандат,
  3. Изборнa листa РЕСПЕКТ ЗА РОМЕ – ВЛАДАН СТАНОЈЕВИЋ, освојила је 1.091 глас или 1 мандат,
  4. Изборна листа САВЕЗ ДРУШТАВА РОМА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ „СЛОЖНО И ЗАЈЕДНО ЗА БОЉЕ СУТРА РОМА“,освојила је 817 гласова или 0 мандата и
  5. Изборна листа Уједињена партија Рома – Jekutni Partija Romani, освојила је 1.535 гласова или 1 мандат.

За чланове Националног савета русинске националне мањине изборне листе су освојиле следећи број гласова, односно, мандата:

  1. Изборна листа Русини заједно / Руснаци вєдно, освојила је 1.758 гласова или 9 мандата,
  2. Изборна листа Бити и остати РУСИН - OЛЕНА ПАПУГА – Буц и остац РУСНАК - ОЛЕНА ПАПУҐА, освојила је 579 гласова или 3 мандата,
  3. Изборна листа ’’За Русине - Жељко Ковач“ – „За Руснацох – Желько Ковач“,освојила је 573 гласова или 3 мандата,
  4. Изборна листа Русинска будућност / Руска будучносц, освојила је 360 гласова или 1 мандат,
  5. Изборна листа Листа слободних кандидата Лїстина шлєбодних кандидатох, освојила је 368 гласова или 2 мандата,
  6. Изборна листа И ми смо Русинке / Русини – И ми Рускинї / Руснаци, освојила је 129 гласова или 0 мандата и
  7. Изборна листа МЛAДИ ИМАЈУ ПРЕДНОСТ – МЛАДИ МАЮ ПРЕДНОСЦ, освојила је 199 гласова или 1 мандат.

За чланове Националног савета словачке националне мањине изборне листе су освојиле следећи број гласова, односно, мандата:

  1. Изборна листа СЛОВАЦИ НАПРЕД! – SLOVÁCI VPRED! – ПАВЕЛ СУРОВИ СЛОВАЦИ НАПРЕД! – SLOVÁCI VPRED! – PAVEL SUROVÝ, освојила је 2.608 гласова или 8 мандата,
  2. Изборна листа МАТИЦА СЛОВАЧКА У СРБИЈИ – ЉИБУШКА ЛАКАТОШ MATICA SLOVENSKÁ V SRBSKU – LIBUŠKA LAKATOŠOVÁ, освојила је 4.480 гласова или 14 мандата,
  3. Изборна листа Хеј, Словаци! – Михал Балаж, Hej, Slováci! – Michal Baláž, освојила је 1.513 гласова или 4 мандата и
  4. Изборна листа Лига Словака Војводине Liga Slovákov Vojvodiny, освојила је 1.089 гласова или 3 мандата.

За чланове Националног савета словеначке националне мањине изборне листе су освојиле следећи број гласова, односно, мандата:

  1. Изборна листа Словенци заједно – Slovenci skupaj, освојила је 602 гласа или 15 мандата.

За чланове Националног савета украјинске националне мањине изборне листе су освојиле следећи број гласова, односно, мандата:

  1. Изборна листа КОЛОМЕЈКА – Никола Љаховић, освојила је 213 гласова или 3 мандата,
  2. Изборна листа „Твој народ, твој глас – Заједно за Украјинце – Мирослав Хочак“, освојила је 280 гласова или 4 мандата,
  3. Изборна листа ГРУПА БИРАЧА „СЕЊУК“ – ИВАН КУЗМА, освојила је 358 гласова или 5 мандата,
  4. Изборна листа „СЛАВКО БАРАНОВСКИ“ - „ДОБРА ВОЉА“, освојила је 133 гласова или 2 мандата и
  5. Изборна листа „КАЛИНА“ – ПЕТАР ЗАКАМАРОК, освојила је 93 гласа или 1 мандат.
     

Председник Републичке изборне комисије Влдимир Димитријевић захвалио је члановима Комисије, стручној склужби, страним и домаћим посматрачима, као и представницима изборних листа који су надгледали изборни процес на учешћу у раду на спровођењу непосредних избора за чланове националних савета националних мањина, одржаним 4.новембра 2018.године.

Седници је председавао Владимир Димитријевић, председник Републичке изборне комисије.

Избори за националне савете националних мањина биће поновљени 14. новембра на два гласачка места - у Белој Цркви и Вршцу, где ће поново гласати припадници чешке, односно румунске националне мањине.

 

Извор: РИК